Reklam
Alsancak Kuru Kahvecisi
 1. Anasayfa
 2. Elektrik
Trendlerdeki Yazı

Güneş Enerjisi Nedir? Türkiye’de Güneş Enerjisi Kurulu Gücü

Türkiye'de güneş enerji Güneş enerjisi toplam kurulu gücü nedir? Toplam kaç watt?

Güneş Enerjisi Nedir? Türkiye’de Güneş Enerjisi Kurulu Gücü
Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi, kaynağını güneşten almaktadır. Güneş panelleri aracılığıyla yansıyan güneş ışınlarıyla elektrik üretimi yapmak mümkün olabilmektedir.

Dünyada her geçen gün enerji ihtiyacı günbegün artmaktadır. Genellikle enerji ihtiyacı kömür, petrol ve doğal gaz kaynaklarından karşılanmaktadır. Bu kaynakların azalması söz konusu olmaktadır. Bildiğimiz gibi fosil yakıtların (kömür, petrol, doğalgaz vb.) tüketimi de çeşitli sorunlara sebebiyet vermektedir. Küresel ısınma ve iklim şartlarının değişikliği sebebiyle çevresel sorunları da beraberinde getirmektedir.

Fosil kaynakların ortaya çıkardığı sorunlardan yenilenebilir temiz enerji üretimine yönelerek oluşabilecekleri önlemek mümkün gözükmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları güneş, jeotermal, rüzgar vb. doğada hazır bulunan ve sürekliliği bulunan enerji türleri olarak adlandırabiliriz. Fosil kaynakların yanı sıra kendisini sürekli yenilemesi ve sürekli yenilenebilir temiz enerji üretimi sağlaması üretimin rotasını bu yöne çekmektedir.

Güneş Enerjisi: Güneş Pilleri, Fotovoltaik Hücreler Nasıl Çalışır? Güneşten Nasıl Elektrik Üretilir?

#yenilenebilirenerji #teknolojitasarımGüneş Pili Nedir? Fotovoltaik Hücre Nedir?Enerjinin Dönüşümü ve Tasarımı ünitesinde yer alan yenilenebilir enerji kayna...

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi ısı enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümü sayesinde gerçekleşmektedir. Güneş ışınlarının güneş paneline düşmesiyle oluşan ısı enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş panelleri, güneş ışınlarını emer ve bu emilim sonrası

Birincil Kaynaklara Göre Santral Adetleri ve Kurulu Güç
Birincil KaynakSantral AdediKurulu Güç (MW)
Akarsu6048229,9
Asfaltit1405
Atık Isı94390,9
Barajlı14423317,8
Biyokütle3801745,4
Doğalgaz34425301,6
Fuel Oil9251,9
Güneş85668084,9
İthal Kömür159053,8
Jeotermal631686,3
Linyit4710142,5
LNG12
Motorin11
Nafta14,7
Rüzgar35510822,8
Taşkömür4840,8
Toplam10629100341,2
Türkiye Elektrik İletişim A.Ş. (TEİAŞ) Nisan 2022 Kurulu Güç Raporu

Türkiye’de Güneş Enerjisi Kurulu Gücü 2022

Türkiye’de son zamanlarda enerji ihtiyacını olabildiğince yenilenebilir temiz enerji kaynaklarından sağlamaktadır. Bunun en büyük avantajı kendi sınırları içerisinde üretileni kullanmak ve enerji ithal etmenin önüne geçmesidir.

2014 yılından bu yana güneş enerjisi alanında çalışmalar sürmektedir. Bu çalışmalar 40 MW kurulu güçle başlanılmış ve her geçen gün artarak kurulu gücü 7 bin 816 MW seviyelerine gelmiştir.

Türkiye de Güneş Enerjisi Kurulu Gücü 2022 - Güneş Enerjisi Nedir?
Türkiye de Güneş Enerjisi Kurulu Gücü 2022 – Güneş Enerjisi Nedir?

Resimde de görüldüğü gibi güneş enerjisine yönelik yüz güldüren bir artış söz konusudur. Güneş enerjisinden her alanda rahatlıkla faydalanabileceğimizi ve bu konuda desteklerin artışıyla daha temiz bir enerji üretimi söz konusu olacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Enerji Kaynağı “Yapay Güneş” Nedir?

Elektrik tüketiminin özellikle endüstri sektöründe ciddi bir enerji maliyeti oluşturduğunu biliyoruz. Bu çıktıları yenilenebilir temiz enerjiyle rahatlıkla absorbe edebiliriz.

Dünyada enerji kıtlığına karşılık bu sorunlara yönelik “yapay güneş” üretmek üzere çalışmaları sürdürdüğünü de biliyoruz. Çin adı altında geçen bu projede tüm Avrupa ülkeleriyle yaklaşık 40 -45 ülke yer almaktadır. Geleceğe yönelik alternatif bir enerji üretimi için çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 1
  kutla
  Kutla
 • 0
  destek_ver
  Destek Ver
 • 0
  bilgi_verici
  Bilgi Verici
 • 0
  merak_uyand_r_yor
  Merak Uyandırıyor

Elektrik Mühendisi

Yazarın Profili
Paylaş
Reklam
Alsancak Kuru Kahvecisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir