Reklam
Alsancak Kuru Kahvecisi
 1. Anasayfa
 2. Otomasyon

Önde Gelen Endüstriyel Otomasyon İş Türleri Nelerdir?

Bir sonraki iş görüşmenizde üstünlük elde etmenize yardımcı olması için bu makaleyi okuyun.

Önde Gelen Endüstriyel Otomasyon İş Türleri Nelerdir?
Önde Gelen Endüstriyel Otomasyon İş Türleri Nelerdir?

Endüstriyel Otomasyon işi mi arıyorsunuz? Ve eğer öyleyse, yeteneklerinizi ve bilginizi otomasyonun hangi işlevsel alanına uygular ve kullanırsınız?

Endüstriyel Otomasyon İş Fonksiyonları

Elbette birçok otomasyon işi türü vardır. Ve bu, belirli bir işi seçerseniz, kariyeriniz boyunca onunla kalacağınız anlamına gelmez.

Diğer herhangi bir kariyer gibi, kariyer hedefleriniz olacak ve yol boyunca iş fırsatlarını öğreneceksiniz. O halde iyi bir organizasyonun kapısından ayağınızı çekin, öğrenin ve büyüyün.

Bu iş işlevleri, kariyerinize belki bir Enstrüman ve Elektrik Teknisyeni olarak başlamaktan başlayıp Programlanabilir Mantık Denetleyici Programcıları, Elektrik ve Kontroller tasarımı için daha gelişmiş beceri setleri ve ardından iş ve süreç kontrolü gibi BT ile ilgili işlevlere kadar uzanacaktır. ağ bölümlendirme, veritabanı tasarımı için veritabanı yönetimi yönetim görevleri, düzenleyici rapor oluşturma ve geçmiş veri toplama için SQL komut dosyası oluşturma.

Endüstriyel Otomasyon İş Seçenekleri

Endüstriyel Otomasyon İşleri

Endüstriyel Kontrol Otomasyonu uzmanları tarafından gerçekleştirilen heyecan verici ve zorlu işlerden bazıları şunlardır:

 • Otomasyon Ürün Müdürü
 • Otomasyon Proje Müdürü
 • Endüstriyel Otomasyon Satış Mühendisi
 • Otomasyon Kontrol Mühendisi
 • Otomasyon Uygulama Mühendisi
 • Saha Sistemleri Mühendisi
 • PLC Programcısı
 • Otomasyon Teknisyeni

Bu ödüllendirici sektör, sizin gibi otomasyon uzmanları için büyük talep görüyor.

Size bazı iş tanımları hakkında bir fikir vereceğiz ve sizi bir sonraki iş görüşmeniz için sık sorulan bazı sorularla hazırlamak için bazı bilgiler vereceğiz.

Endüstriyel Kontrol Otomasyon İşi

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni

Otomasyon Teknisyeni, rutin teşhis kontrolleri, aletlerin, elektrik kablolarının, mekanik tesisatın ve kontrol sistemlerinin onarım ve bakımını sağlayacaktır. Akıcıdırlar ve bazı durumlarda elektronik, mekanik ve programlanabilir mantık denetleyicileri konusunda sertifikalı bilgiye sahiptirler.

Otomasyon Teknisyeni

Saha Sistemleri Mühendisi

Saha Sistemleri Mühendisi seyahat edecek ve müşterilere, mühendislik ve operasyon departmanlarına yerinde teknik yönlendirme sağlayacak, programlama, komple kurulum ve ilgili otomatik ekipmanın devreye alınmasında sahayla ilgili ayarlamalar yapacaktır.

Saha Sistem Mühendisi

Endüstriyel Otomasyon Mühendisi

Otomasyon Mühendisi, birçok iş fonksiyonunu gerçekleştirmek için otomatik makineler ve tesis çapında süreçler tasarlayacak, programlayacak, simüle edecek ve devreye alacaktır.

Kuruluşun büyüklüğüne bağlı olarak bu mühendis bu sorumlulukların bir kısmını veya tamamını yerine getirecektir.

Otomasyon Mühendisi

Endüstriyel Otomasyon Satış Mühendisi

Endüstriyel Otomasyon Satış Mühendisi, bir Otomasyon Mühendisinin ve çoğu durumda Saha Sistemleri Mühendisi ve Teknisyeninin tüm görevlerini yerine getirebilecektir.

Otomasyon çözümlerinin satışını etkin bir şekilde geliştirmek ve yürütmek için gerekli becerilere sahip olmaları da bir o kadar önemlidir.

Endüstriyel Otomasyon Satış Mühendisi

Bir Otomasyon Mühendisinin Ortalama Maaşı

Peki, bir Otomasyon uzmanı olarak ne kazanabilirsiniz? Tabii ki, bu nerede yaşadığınıza göre değişir, ancak en son araştırmamıza göre, örneğin Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya için maaş tazminatı sırasıyla yılda ortalama 90.400$ ve 81.000€’dur.

ABD’de Ortalama Otomasyon Mühendisi Maaşı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Otomasyon Mühendisinin ortalama maaşı yıllık 90.411 ABD Dolarıdır. Maaş tahminleri, Otomasyon Mühendisi çalışanları ve kullanıcıları tarafından Indeed’e isimsiz olarak gönderilen ve son 36 ay içinde Indeed’deki geçmiş ve mevcut iş ilanlarından toplanan 3.356 maaşa dayanmaktadır . Bir Otomasyon Mühendisi için tipik görev süresi 1-3 yıldır.

Amerika'da ortalama otomasyon mühendisi maaşı

Almanya’da Ortalama Otomasyon Mühendisi Maaşı

Almanya’daki ortalama otomasyon mühendisi maaşı 80.967€ veya buna eşdeğer bir saatlik ücret 39€’dur. Ayrıca ortalama 3.101€ bonus kazanırlar.

Almanya’daki işverenlerden ve kimliği belirsiz çalışanlardan doğrudan toplanan maaş anketi verilerine dayanan maaş tahminleri.

Almanya'da ortalama otomasyon mühendisi maaşı

Türkiye’de Ortalama Otomasyon Mühendisi Maaşı

Türkiye’deki ortalama otomasyon mühendisi maaşı en düşük ücretlendirmesi 6190 TL/aylık ve en yüksek ücretlendirme 18850 TL/aylık olarak Kariyer.Net üzerinden elde edilen verilere göre bilenen ücretlendirmeler bu şekildedir.

Türkiye'de ortalama otomasyon mühendisi maaşı class=

İş tanımı ve sorumlulukların derecesi değişiklik gösterir ve bu nedenle yeteneklerinizi gereken deneyimle uyumlu hale getirmelisiniz. Ayağını kapıya koy ve bir sonraki deneyim seviyesini elde etmek için kendini kanıtla, bu çok hızlı olabilir, bu yüzden öğrenmeye devam et.

Artık Otomasyon İş türlerini öğrendiğimize göre, bir sonraki makalemiz olan “Otomasyon Mühendisi Olarak İş Görüşmesi Sorularına Nasıl Hazırlanırsınız” başlıklı bir röportaj sırasında sorulacak bazı sorular hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam edelim .

Kaynak: https://realpars.com/automation-job/

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 1
  kutla
  Kutla
 • 0
  destek_ver
  Destek Ver
 • 0
  bilgi_verici
  Bilgi Verici
 • 0
  merak_uyand_r_yor
  Merak Uyandırıyor

Elektrik Mühendisi

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Reklam
Alsancak Kuru Kahvecisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir