Reklam
Alsancak Kuru Kahvecisi
 1. Anasayfa
 2. PLC Sistemleri

Siemens S7 1200 PLC LED Işıklar ve Yazılar Ne Anlama Geliyor?

Siemens S7 1200 PLC LED Işıklar ve Yazılar Ne Anlama Geliyor?
Siemens S7 1200 PLC LED Işıklar ve Yazılar Ne Anlama Geliyor?

Bu yazımızda bir PLC cihazı üzerinde yer alan bilgilerin ve bağlantı noktalarının ne anlama geldiklerini öğreneceğiz. Bir önceki yazımızda “S7 1200 PLC Genel Yapısı ve Özellikleri‘ne” değinmiştik. Şimdi de PLC üzerinde yer alan led ışıklar ve yazılar ne anlama geliyor daha yakından inceleyelim.

S7 1200 PLC LED Işıklar ve Yazılar Ne Anlama Geliyor?

PLC üzerindeki bazı ifadelerle neler yapabildiğini kısmen bizlere aktarmaktadır. Örneğin; görselde yer alan CPU 1212C AC/DC/Rly ifadesi şunu aktarmaktadır.

Siemens S7 1200 PLC CPU 121C AC DC Rly

Bu CPU 1200 serisi içerisinde 1212C yani Compact yapıda giriş ve çıkışı üzerinde olduğunu anlatmaktadır. 1212 ifadesi katalog içerisinde aşağıda da görebildiğiniz gibi bazı bilgiler içermektedir. CPU hakkında bilgi edinmek adına kullanılmaktadır. Aşağıda da bilgilere Siemens Endüstriyel Otomasyon ve Sürücü Teknolojileri Fiyat Listesi 2022‘den erişebilirsiniz. Burada yer alan bilgilerle fikir edinmeniz daha kolay olacaktır.

Siemens SIMATIC S7 1200 PLC CPU Bilgisi Hakkinda Detaylar

Asıl olarak burada dikkat etmemiz gereken nokta şurasıdır. AC/DC/Rly kısmında yer alandır.

Siemens S7 1200 PLC CPU 1212C AC DC Relay

İlk kısım olan PLC’nin besleme geriliminin ne olduğunu göstermektedir. AC olarak yazılmıştır. Bu PLC demek ki Alternatif Akım ile beslenmektedir. İlk kısımda AC ya da DC olmak üzere iki şekilde görebilirsiniz.

İkinci kısım olan PLC’nin dijital girişlerinin nasıl olduğunu göstermektedir. Burada DC yer almaktadır. Yani transistör girişli bir dijital giriş mevcutmuş. Aynı zamanda CPU’nun çıkış gerilimi olarak da söyleyebiliriz. Aşağıdaki görselde regüle edilerek CPU’dan elde edilen gerilim 24VDC’ymiş. Bu elde edilen gerilim ile dijital girişlerimizi besliyoruz. İleri de kuracağımız devrelerde bağlantıların nasıl yapılacağını göreceğiz.

Üçüncü kısım olansa PLC’nin dijital çıkışlarının nasıl olduğunu göstermektedir. Rly yani röle çıkışlıymış. Burada Röle ya da DC çıkışlı olabilmektedir. Röle çıkışlı PLC’lerin içerisinde hazır röle grubu bulunur. Fakat DC olarak belirtilmişse buradaki çıkışa bir röle atmanız gerekebilir. Bununla da ilgili ileri de örnek bağlantılar aktaracağız.

Siemens SIMATIC S7 1200 PLC Durum Ledleri

Durum Ledleri

 • RUN/STOP: PLC’nin çalıştığını veya duruyor olduğunu gösteren leddir.
 • ERROR: Program hatalarında yanmaktadır.
 • MANIT: Maintenance kelimesinin kısaltmasıdır. Donanımsal sorunlar mevcutsa bu LED yanmaktadır. Arızalı sinyal kartları varsa veya mevcut çalışma esnasında bu kartlardan birini çıkartırsanız burada yer alan LED yanım sönmektedir.

CPU 1212C AC/DC/Rly Üst Klemensde Neler Var?

Üst klemens sırayla CPU besleme girişi (120-240VAC*), regüle edilmiş çıkış gerilimi (24VDC*), Dijital girişler (24VDC*) ve Analog giriş bağlantı noktaları yer almaktadır.

CPU 1212C AC DC Rly Ust Klemensde Neler Var

CPU 1212C AC/DC/Rly Alt Klemensde Neler Var?

Alt klemens sorasıyla Profinet haberleşme yani Ethernet girişi bağlantı noktası ve Dijital çıkış (24VDC*) olarak karşımıza çıkıyor.

CPU 1212C AC DC Rly Alt Klemensde Neler Var

Bu yazımızda S7-1212C AC/DC/Rly CPU’yu inceledik. CPU üzerindeki ifadelerin ne olduklarını öğrendik.

Bir sonraki “Siemens S7 1200 PLC ve Eklenen Modüller Nelerdir?” yazımıza bakabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 1
  kutla
  Kutla
 • 0
  destek_ver
  Destek Ver
 • 0
  bilgi_verici
  Bilgi Verici
 • 0
  merak_uyand_r_yor
  Merak Uyandırıyor

Elektrik Mühendisi

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir